Skip to content

Venue: Committee Rooms, 2nd Floor, West Wing, Guildhall

Contact: Lorraine Brook
tel. no.: 020 7332 1409  Email: lorraine.brook@cityoflondon.gov.uk

Items
No. Item

1.

Question - That the Minutes of the Last Court are Correctly Recorded?

Minutes:

Resolved:- That the minutes of the last Court of Aldermen held on 19th March 2019 are correctly recorded.

 

 

 

 

The minutes of the Court of Common Council were laid upon the table.

 ...  view the full minutes text for item 1.

2.

The Comptroller & City Solicitor to report the result of the Wardmote held on 30th April 2019 for the Election of an Alderman for the Ward of Bassishaw

Minutes:

The Comptroller & City Solicitor reported the result of the Wardmote held on 30th April 2019 for the Election of an Alderman for the Ward of Bassishaw.

 ...  view the full minutes text for item 2.

3.

Mr Chamberlain's List of Applicants for Freedom of the City

Name

Occupation

Address

Company

 

Barry Leahey, MBE

a Manufacturing Company Managing Director

Samlesbury, Preston, Lancashire

World Traders

Jonathan Precey

  Young

a Chief Information Officer

Bermondsey

Information Technologists

Sarah Jane

  Goulbourne

a Solicitor

Penshurst, Tonbridge, Kent

Solicitors

Peter David Craven

a Farmer

Donington, Spalding, Lincolnshire

Farmers

Geoffrey Paul Prudence

a Chartered Engineer

Chelmsford, Essex

Pattenmakers

Sian Elizabeth Davies

a Mechanical Engineer, retired

Derbyshire

Engineers

Timothy Simon Banks

a Farmer

Scopwick, Lincoln, Lincolnshire

Farmers

Thomas Michael Kemp

a Consultant Physician, retired

Dewsbury, West Yorkshire

Apothecaries

Walter Keith Redpath

a Farmer

Roxburghshire, Scotland

Farmers

Sir Michael James

  Bibby, BT, DL

a Shipping Company Director

Daresbury, Cheshire

Shipwrights

Nicola Jane Oliver

a Marketing Company Director

West Parley, Dorset

Marketors

Michael Owen Jacobs

a Retail Company Manager

Merstham, Surrey

Cutlers

Carl Wolf Teper

an Ajudicator/ barrister

Maida Vale

Arbitrators

Shahnawaz Islam

a Head of Ferrous Trading

Gidea Park, Romford, Essex

Ironmongers

Mark Appleby

The Crown Jeweller

Rickmansworth, Hertfordshire

Goldsmiths

Dr David Malcolm

  Mitchell

an Academic

Kensington

Goldsmiths

Emily Anne Barber 

an Auctioneer

Sydenham

Goldsmiths

Dominique Genelle

  Dawson

a Retail Manager

Aberdeen, Scotland

Goldsmiths

Keith Rodger

  Wotherspoon

a Solicitor

Maida Vale

Solicitors

Emma Mary Paragreen 

a Curator

Sheffield, South Yorkshire

Goldsmiths

Joanna Whalley 

a Senior Metals Conservator

Walthamstow

Goldsmiths

Alexander William

  McDonald Bell

an Education Consultant

Lewisham

Educators

Dr Jonathan Henry

  William Gipps, OBE

a Zoo Director, retired 

Roehampton

Musicians

John Lewis Evans

a Chartered Engineer

Vale of Glamorgan, Wales

Engineers

Lauren Camilla Morton

a Digital Marketing Executive

Epsom, Surrey

Loriners

Geoffrey Dawson

an Information Technology Executive

Camden

Glovers

Mark Nicholas Wells

a School Teacher, retired

Woodnewton, Peterborough, Cambridgeshire

Musicians

Jonathan Philip De

  Roeck

a Meat Technologist

Wickersley, Rotherham, South Yorkshire

Butchers

James Herbert Austin 

a Licensed Victualler

Pailton, Rugby, Warwickshire

Butchers

Paul Elleston 

a Butcher

Hertfordshire

Butchers

Colin James Turner

a Machinery Company Director

Crosby,

 ...  view the full agenda text for item 3.

Minutes:

Mr Chamberlain presented the names of one hundred and eighty-two persons to be made free of this City, and it is Ordered that they be admitted into the Freedom of this City accordingly, as follows:-

 

Name

Occupation

Address

Company

 

Barry Leahey, MBE

a Manufacturing Company Managing Director

Samlesbury, Preston, Lancashire

World Traders

Jonathan Precey Young

a Chief Information Officer

Bermondsey

Information Technologists

Sarah Jane Goulbourne

a Solicitor

Penshurst, Tonbridge, Kent

Solicitors

Peter David Craven

a Farmer

Donington, Spalding, Lincolnshire

Farmers

Geoffrey Paul Prudence

a Chartered Engineer

Chelmsford, Essex

Pattenmakers

Sian Elizabeth Davies

a Mechanical Engineer, retired

Derbyshire

Engineers

Timothy Simon Banks

a Farmer

Scopwick, Lincoln, Lincolnshire

Farmers

Thomas Michael Kemp

a Consultant Physician, retired

Dewsbury, West Yorkshire

Apothecaries

Walter Keith Redpath

a Farmer

Roxburghshire, Scotland

Farmers

Sir Michael James Bibby, BT, DL

a Shipping Company Director

Daresbury, Cheshire

Shipwrights

Nicola Jane Oliver

a Marketing Company Director

West Parley, Dorset

Marketors

Michael Owen Jacobs

a Retail Company Manager

Merstham, Surrey

Cutlers

Carl Wolf Teper

an Ajudicator/barrister

Maida Vale

Arbitrators

Shahnawaz Islam

a Head of Ferrous Trading

Gidea Park, Romford, Essex

Ironmongers

Mark Appleby

The Crown Jeweller

Rickmansworth, Hertfordshire

Goldsmiths

Dr David Malcolm Mitchell

an Academic

Kensington

Goldsmiths

Emily Anne Barber 

an Auctioneer

Sydenham

Goldsmiths

Dominique Genelle Dawson

a Retail Manager

Aberdeen, Scotland

Goldsmiths

Keith Rodger Wotherspoon

a Solicitor

Maida Vale

Solicitors

Emma Mary Paragreen 

a Curator

Sheffield, South Yorkshire

Goldsmiths

Joanna Whalley 

a Senior Metals Conservator

Walthamstow

Goldsmiths

Alexander William McDonald Bell

an Education Consultant

Lewisham

The Worshipful Company Educators

Dr Jonathan Henry William Gipps, OBE

a Zoo Director, retired 

Roehampton

Musicians

John Lewis Evans

a Chartered Engineer

Vale of Glamorgan, Wales

Engineers

Lauren Camilla Morton

a Digital Marketing Executive

Epsom, Surrey

Loriners

Geoffrey Dawson

an Information Technology Executive

Camden

Glovers

Mark Nicholas Wells

a

 ...  view the full minutes text for item 3.

4.

Applications for Freedom of the City in the Companies Named:-

Applications of the following to be recorded as Freemen of the City in the Companies Named:-

 

Name                                     Company

William Bortrick                      Drapers

Jeremy Mark Fox                   Stationers and Newspaper Makers

 ...  view the full agenda text for item 4.

Minutes:

Applications of the following to be recorded as Freemen of the City in the Companies Named:-

 

Name                            Company

William Bortrick             Drapers

Jeremy Mark Fox          Stationers and Newspaper Makers

 

 

Read and Agreed to.

 ...  view the full minutes text for item 4.

 


Back to top of page