Skip to content

Appointments to Sub Committees and Boards

Report of the Town Clerk.

Minutes:

Members considered a report of the Town Clerk, which sought to appoint to the Sub Committees and approve their Terms of Reference.

 

Members agreed that a query about the scope of the Housing Management and Almshouses Committee’s Terms of Reference be considered at the next meeting of the Sub Committee on 16th May 2019, with any recommendations to the next meeting of the Grand Committee. 

 

There were 10 expressions of interest for 8 places on the Housing Management and Almshouses Sub Committee.  It was proposed by John Fletcher, seconded by Marianne Fredericks and agreed that, for 2019/20, all 10 candidates be permitted to serve.

 

There were 9 expressions of interest for 6 places on the Homelessness and Rough Sleeping Sub Committee.  It was proposed by Marianne Fredericks, seconded by Randall Anderson and agreed that, for 2019/20, all 9 candidates be permitted to serve.

 

RESOLVED, that –

 

1.   The Homelessness and Rough Sleeping Sub Committee’s Terms of Reference be amended to enable the Sub Committee to: (1) Meet at least 5 times a year; and (2) Make recommendations to the Grand Committee for decision. 

 

1.       The following Members be appointed to the Homelessness and Rough Sleeping Sub Committee for 2019/20, together with the Chairman and Deputy Chairman of the Community and Children’s Services Committee:

 

1.     Alderman Bronek Masojada - Court

2.     Natasha Lloyd-Owen - CCS

3.     William Pimlott - CCS

4.     Alderman and Sheriff Vincent Keaveny - Court

5.     Jason Pritchard - CCS

6.     Marianne Fredericks – CCS

7.     Mary Durcan – CCS

8.     Benjamin Murphy – CCS

9.     Henrika Priest – CCS

 

3.   The following Members be appointed to the Sub Housing Management and Almshouses Sub Committee for 2019/20, together with the Chairman and Deputy Chairman of the Community and Children’s Services Committee:

 

1.     Jason Pritchard

2.     William Pimlott

3.     Peter Bennett

4.     Deputy Stephen Haines

5.     Barbara Newman

6.     Alderman David Graves

7.     John Fletcher

8.     Mary Durcan

9.     Marianne Fredericks

10.  Susan Pearson

 

4.   The following Members be appointed to the Safeguarding Sub Committee for 2019/20, together with the Chairman and Deputy Chairman of the Community and Children’s Services Committee:

 

Marianne Fredericks

Mary Durcan

Susan Pearson

 3 vacancies

 

5.    Mr Randall Anderson be appointed to the Education Board.

 

6.   The following Members be appointed to the Education Charity Sub Committee (of the Education Board) for 2019/20:

 

1.     Caroline Haines

2.     Ruby Sayed

3.     Benjamin Murphy

4.     1 vacancy

 

7.       The following Members be appointed to the Integrated Commissioning Sub Committee for 2019/20; together with the Chairman and Deputy Chairman:

 

1.     Marianne Fredericks – as Member

2.     Dhruv Patel – as Deputy

3.     Barbara Newman – as Deputy

4.     Susan Pearson – as Deputy

 

8.       The Chairman be appointed to serve on the following for 2019/20:

 

·       The Housing Delivery Programme Working Group; and

·       The Health and Wellbeing Board

 

9.       The following be appointed as Lead Members for the following Portfolios for 2019/20:

 

1.     Children Safeguarding – Randall Anderson and Ruby Sayed

2.     Adult Safeguarding – Randall Anderson and Ruby Sayed

3.     Young People – to be confirmed pending checking whether a nominee might have a conflict of interest

4.     Rough Sleeping and Homelessness – Randall Anderson

 

 

Supporting documents:

 


Back to top of page