Skip to content

Tuesday, 10th April, 2018 1.45 pm, Finance Committee

Venue:   Committee Room - 2nd Floor West Wing, Guildhall

Contact:    John Cater
tel. no.: 020 7332 1426
Email: john.cater@cityoflondon.gov.uk
 

Meeting attendance
Attendee Role Attendance
Jeremy Mayhew Chairman Expected
John Cater Secretary In attendance
Roger Arthur Holden Chadwick Deputy Chairman Expected
Randall Keith Anderson Committee Member Expected
Jamie Ingham Clark, Deputy Deputy Chairman Present
John Alfred Barker, OBE, Deputy Committee Member Expected
Nicholas Michael Bensted-Smith Committee Member Expected
Nicholas Anstee (Alderman) Committee Member Absent
Christopher Paul Boden Committee Member Expected
Dominic Gerard Christian Committee Member Expected
Mark Bostock Committee Member Present
Simon D'Olier Duckworth Committee Member Expected
Anthony Noel Eskenzi, CBE, DSc, Deputy Committee Member Expected
Peter Estlin (Alderman) Committee Member Expected
Karina Dostalova Committee Member Present
Sophie Anne Fernandes Committee Member Expected
John William Fletcher Committee Member Expected
Lucy Frew Committee Member Expected
Timothy Russell Hailes (Alderman) Committee Member Expected
Brian Nicholas Harris, Deputy Committee Member Expected
Caroline Wilma Haines Committee Member Apologies
Sheriff Christopher Michael Hayward Committee Member Expected
Tom Hoffman, Deputy Committee Member Expected
Wendy Hyde, Deputy Committee Member Expected
Michael Hudson Committee Member Present
Clare James, Deputy Committee Member Expected
Alastair John Naisbitt King (Alderman) Committee Member Expected
Gregory Alfred Lawrence Committee Member Present
Tim Levene Committee Member Absent
Sheriff Professor Michael Raymond Mainelli (Alderman) Committee Member Expected
Oliver Arthur Wynlayne Lodge, TD, BSc Committee Member Present
Robert Allan Merrett, Deputy Committee Member Expected
Paul Nicholas Martinelli Committee Member Present
James Henry George Pollard, Deputy Committee Member Expected
The Rt Hon. the Lord Mayor, Alderman William Anthony Bowater Russell Committee Member Expected
Hugh Fenton Morris Committee Member Apologies
James de Sausmarez Committee Member Expected
Ian Christopher Norman Seaton Committee Member Expected
William Pimlott Committee Member Present
Dr Giles Robert Evelyn Shilson, Deputy Committee Member Expected
Matthew Richardson (Alderman) Committee Member Present
Sir Michael Snyder Committee Member Expected
David James Thompson Committee Member Expected
John Tomlinson, Deputy Committee Member Expected
Philip Woodhouse, Deputy Committee Member Expected
Vacancy Committee Member Expected
James Michael Douglas Thomson, Deputy Committee Member Apologies
Sir Mark Boleat Ex-Officio Member Expected
Catherine McGuinness, Deputy Ex-Officio Member Expected
Andrew Stratton McMurtrie Ex-Officio Member Expected
Alastair Michael Moss, Deputy Ex-Officio Member Expected
Peter Lisley Officer Expected
Simon Murrells Officer Expected
Chris Braithwaite Secretary Expected
Simon Latham Officer Expected
Bob Roberts Officer Expected
Peter Kane Officer Expected
Ahwieh, Joy Officer Expected
Caroline Al-Beyerty Officer Expected
Christopher Bell Officer Expected
Steve Telling Officer Expected
Michael Cogher Officer Expected
Philip Gregory Officer Expected
Richard Jeffrey Officer Expected
John James Officer Expected
Paul Double Officer Expected
Fiona Pearson Officer Expected
Nigel Lefton Officer Expected
Mona Lewis Council Staff Expected
Peter Bennett Officer Expected
Simon Woods Officer Expected
Carolyn Dwyer Officer Expected
Paul Wilkinson Officer In attendance
COL - Events Council Staff Expected
Simon Owen Officer Expected
Pat Stothard Officer Expected
Mike Kettle Officer Expected
Brogan Jones Officer Expected
Ian Dyson Officer Expected
Sean Green Officer Expected

 


Back to top of page