Skip to content

Tuesday, 5th February, 2019 12.30 pm, Court of Aldermen

Venue:   Committee Rooms, 2nd Floor, West Wing, Guildhall

Contact:    Lorraine Brook
tel. no.: 020 7332 1409
Email: lorraine.brook@cityoflondon.gov.uk
 

Meeting attendance
Attendee Role Attendance
Charles Edward Beck Bowman (Alderman) Committee Member Apologies
Ian David Luder JP BSc (Econ) (Alderman) Committee Member Present
Nicholas Anstee (Alderman) Committee Member Present
Sir David Hugh Wootton (Alderman) Committee Member Present
Sir Roger Gifford (Alderman) Committee Member Present
Sir Alan Colin Drake Yarrow (Alderman) Committee Member Present
Sir Andrew Charles Parmley, MusM Hon FGS (Alderman) Committee Member Present
His Honour Judge Nicholas Hilliard QC Officer Apologies
Alison Gowman (Alderman) Committee Member Present
David Andrew Graves (Alderman) Committee Member Present
John Garbutt (Alderman) Committee Member Present
William Anthony Bowater Russell (Alderman) Committee Member Apologies
Timothy Russell Hailes JP (Alderman) Committee Member Apologies
Professor Michael Raymond Mainelli FCCA FCSI FBCS (Alderman) Committee Member Present
Sheriff Vincent Thomas Keaveny (Alderman) Committee Member Present
The Rt. Hon. the Lord Mayor, Alderman Peter Estlin Committee Member Present
The Rt Hon the Baroness Patricia Scotland of Asthal, QC (Alderman) Committee Member Present
Robert Picton Seymour Howard (Alderman) Committee Member Present
Alastair John Naisbitt King, MSc (Alderman) Committee Member Present
Gregory Jones QC (Alderman) Committee Member Apologies
Nicholas Stephen Leland Lyons (Alderman) Committee Member Present
Prem Goyal OBE JP (Alderman) Committee Member Present
John Barradell Officer Expected
Lorraine Brook Clerk Expected
Peter Kane Officer In attendance
Ian Dyson Officer In attendance
Michael Cogher Officer In attendance
Paul Double Officer In attendance
Vic Annells Officer In attendance
City Marshall Council Staff Expected
Adam Rout Officer Expected
Common Cryer Council Staff In attendance
Public Relations Office Council Staff Expected
Keeper of Robes Council Staff Expected
Penny Shelley Officer Expected
COL - Events Council Staff Expected
Emma Edhem (Alderman) Committee Member Present
Robert Charles Hughes-Penney (Alderman) Committee Member Present
Susan Langley (Alderwoman) Committee Member Present
Bronek Masojada (Alderman) Committee Member Present

 


Back to top of page